Skip to main content

Kategorie

16 maja, 2023
# Tematy

Systemy SCR dla agregatów prądotwórczych o mocy 2 MW każdy dla elektrowni Dolna Odra

16 maja, 2023

Dostarczyliśmy, zainstalowaliśmy i skalibrowaliśmy dwa systemy SCR dla agregatów prądotwórczych o mocy 2 MW każdy dla elektrowni Dolna Odra.

Wymagana redukcja NOx była dość wysoka (ponad 90%), należało więc dokładnie przyjrzeć się procesowi poprzez symulacje numeryczne. Niewątpliwym utrudnieniem było kolano znajdujące się tuż przed wlotem do rury miksującej i sama jej długość, ponieważ reaktor nie mógł wystawać poza obrys kontenera.

Zastosowany został system dozowania mocznika z 4 dyszami i mikser statyczny o bardzo niskiej wartości spadku ciśnienia spalin. Mikser spełnił funkcję zarazem rozbijania kropel mocznika na mniejsze jak i zawirowania strumienia spalin aby proces mieszania był jak najbardziej efektywny. Uzyskanie wysokiej redukcji NOx jest możliwe tylko przy jednorodności stężenia NH3 i spalin zawierających NOx (>90%).

Podczas projektowania systemu SCR, wykonano symulacje na różnych geometriach tj. miksera jak i położenia dysz dozujących, wybierając te najbardziej optymalne.

Ponieważ układ SCR znajduje się na zewnątrz, zastosowaliśmy izolację termiczną spawaną z blachy nierdzewnej, tak aby warunki atmosferyczne miały jak najmniejszy wpływ na żywotność urządzenia.

Testy systemu wykonaliśmy według normy ISO dla agregatów prądotwórczych, na obciążeniach 10,25,50,75 i 100%. Po kalibracji systemu zostały spełnione wymagania dla emisji NOx dla silników stacjonarnych powyżej 1 MW, tj . 190 mg/Nm3 przy 15% O2.

Skontaktuj się

Nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania.